Jakie podjąć działania, gdy część gałęzi jest wysuszona?
Przycinanie drzew i krzewów jest niezbędne, aby utrzymać je w dobrej kondycji i w przyszłości rozrastały się, dając owoce lub piękne kwiaty. Czynności związane z usuwaniem wysuszonych gałęzi, gałęzi nadłamanych, kształtowaniem korony drzew i krzewów zlokalizowanych w obrębie dróg reguluje ustawa o ochronie przyrody.
Kiedy podjąć działania pielęgnacyjne drzew?
Drzewa i krzewy pozbawione właściwej pielęgnacji tracą swój ładny wygląd, słabiej kwitną oraz wydają znacznie mniej owoców. Tracą więc swój urok i wartości wynikające z walorów ozdobnych. Dlatego tak ważne jest, aby wykonać czynności pielęgnacyjne charakterystyczne dla określonej pory roku. Najwięcej z nich należy wykonać na wiosnę lub późną jesienią, kiedy rozrost i kwitnienie są jeszcze w sferze rozwoju. Najbardziej systematycznego przycinania potrzebują drzewa owocowe, aby formowane mogły wydawać dużo owoców i ułatwiać zbiory. Duża ilość przyrostów oraz drobnych gałęzi będzie dawać słabsze plony, a ich jakość pozostawi wiele do życzenia. Prawdą jest, że w ogrodzie prace pielęgnacyjne należy wykonywać systematycznie, często przez cały rok w zależności od posiadanych roślin. Im będzie ich więcej oraz im bardziej będą różnorodne, tym więcej prac należy wykonać. Warto posiadać wiedzę lub zatrudnić firmę, która wykona niezbędne prace w określonym terminie.
Usuwanie suchych gałęzi
Jednym z największych problemów, z jakimi możemy spotkać się podczas pielęgnacji ogrodu, są suche gałęzie drzew oraz krzewów. Wyglądają one nieestetycznie i mogą stanowić niebezpieczeństwo zranienia się podczas przechodzenia. Dlatego zalecamy, aby jeśli tylko pojawią się suche badyle, należy je usunąć. Do wykonania czynności pielęgnacyjnych należy użyć ostrych narzędzi, które zostawią gładkie rany. Użycie tępych narzędzi może doprowadzić do uszkodzenia drzewa, a tym samym ograniczyć ich rozrost w kolejnych miesiącach wegetacji. Nie należy ucinać suchych gałęzi blisko pnia, ponieważ powstanie wtedy duża rana, która będzie trudno się goić i prawdopodobnie zbutwieje. W przypadku usunięcia dużego konaru drzewa należy uformować ją w miarę systematycznie, co pozwoli uniknąć przechylania się drzewa, kiedy będą na nie działać niekorzystne warunki atmosferyczne. Do usunięcia suchych lub złamanych gałęzi należy w zależności od ich grubości użyć ostrych sekatorów z wysięgnikiem, lub piły spalinowej, lub elektrycznej. Dzięki takim narzędziom gałęzie usuniemy szybko i co ważne bez niebezpieczeństwa pozostawienia ran na drzewie lub krzewie.